Motywacja do bogactwa cz. I

Czy do bogactwa jest potrzebna motywacja? Co wpływa na to, że jesteśmy biedni lub bogaci? 

Poruszmy budzącą żywe emocje i kontrowersje, kwestię pieniędzy. Zapytawszy tysiąc przeciętnych osób: Dlaczego nie ma pan(i) tyle pieniędzy, ile chciałby(aby) mieć?, usłyszelibyśmy na pewno różne odpowiedzi. Ktoś powiedziałby, że rodzice nie dali mu odpowiedniego startu. Ktoś inny, że takie są czasy; że państwo okrada obywateli; że trudno jest się dorobić. Jedni twierdziłby, że nie mają ikry lub pazura do biznesu. Ktoś stwierdziłby, że brak uje mu odpowiedniego wykształcenia, komuś innemu wydawałoby się, że to kwestia przeznaczenia lub losu. Odpowiedzi byłyby różne, ale jest mało prawdopodobne, aby ktoś dostrzegał prawdziwą przyczynę, która leży u podstaw jego sytuacji materialnej: niewłaściwe przekonania na temat tego, czym są pieniądze i co wiąże się z ich posiadaniem. 

Ciekawostką i jednocześnie brutalną prawdą jest to, że gdybyśmy w tym momencie, wszystkim rozdali po równo zasoby finansowe całego świata, to po pewnym czasie pieniądze znowu znalazłyby się u bogatych, a biedni znów staliby się biednymi. Jak to dziwne zjawisko wytłumaczyć? Czy jest w tym jakaś magia? A może, tak, jak to zwykliśmy często tłumaczyć, jest to kwestia przeznaczenia? Niestety, nie jest to magia ani żadne przeznaczenie, a po prostu świadomość bogactwa. 

 

Świadomość bogactwa

Świadomość bogactwa to sposób w jaki myślimy, żyjemy, wysławiamy się i zachowujemy. Ludzie, którzy myślą, żyją  i wierzą w to, że są bądź będą bogaci, to ludzie, którzy już to bogactwo osiągnęli, bądź niedługo staną się bogatymi. Może to brzmieć niewiarygodnie. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie możemy związać końca z końcem i nie starcza nam na zapłacenie podstawowych rachunków, myślenie o bogactwie może świadczyć o braku rozsądku. Otóż kluczowym problemem nie posiadania pieniędzy jest ich odpychanie w myślach, działaniu, a także posiadaniu negatywnych opinii o pojęciu zamożności oraz o ludziach bogatych

Zjawisko świadomości bogactwa sprawia, że do niektórych ludzi pieniądze po prostu się kleją przychodząc z różnych źródeł. To my dokonujemy wyboru, co myślimy o pieniądzach i czy nabywamy świadomość bogactwa czy też świadomość biedy. Do jednego i drugiego potrzeba decyzji i wyboru. Nie jest to proste, szczególnie kiedy otaczamy się w życiu problemami związanymi z posiadaniem pieniędzy. Te problemy, czy inaczej nieprzyjemne doświadczenia związane z nabywaniem pieniędzy kształtują nasze życie. 

Nasze doświadczenia nabyte do tego momentu, czy to w rodzinie, w szkole, czy na podwórku kreują naszą rzeczywistość finansową. To, co ważne dla nas osoby mówiły do nas, bądź w naszej obecności, jest w naszej świadomości prawdą. Bo przecież rodzice nie mylą się, bo przecież mój ulubiony nauczyciel nie może kłamać, a przyjaciel nie wprowadzał celowo w błąd, mówiąc źle o pieniądzach. Oczywiście , że nie! Ani rodzice, ani nauczyciel, ani tym bardziej  przyjaciel, nie mylili się, nie okłamywali i nie wprowadzali nas w błąd, tylko opierając się na  swoich doświadczeniach przekazywali nam swoją wiedzę i swoje przekonania na ten temat. Dlatego:

Twoja dzisiejsza sytuacja finansowa jest wynikiem tego co myślałeś o pieniądzach w przeszłości, a to co będziesz miał jutro jest wynikiem tego, co myślisz dzisiaj.

A, co i jak myślimy o pieniądzach można w każdej chwili zmienić. Nie jest to proces jednorazowy, ale wymaga podjęcia odpowiedniej decyzji i wytworzenia chęci, motywacji do zmiany. Jak to robić? Czy zacząć uczęszczać na szkolenia motywacyjne? Czy czytać właściwą literaturę? A może wziąć mentora? A może trzeba zrobić coś innego? O tym w kolejnym artykule.

Posted in Artykuły i nowości.