Jak profesjonalnie przygotować stal do malowania?
Data publikacji 17 maja 2023
Malowanie stali to duże wyzwanie. O ile sam proces nakładania warstwy malarskiej trwa stosunkowo krótko, to przygotowanie metalowego podłoża jest procesem znacznie bardziej czasochłonnym. Jak profesjonalnie malować stal, aby uzyskana powłoka była stabilna i nie odpadała? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Przygotowanie stali do malowania
Najprościej usunąć z powierzchni stalowych duże i odpadające zanieczyszczenia w postaci resztek farby i rdzy. Można to zrobić za pomocą:
-
dłuta,
-
papieru ściernego,
-
szczotek z metalowym włosiem,
-
szpachelki budowlanej.
Mechaniczne przygotowanie stali do malowania zajmuje dużo czasu, ale za to poprawia spoistość nałożonej później powłoki malarskiej i sprawia, że ta spełnia ona swoje zadanie przez bardzo długi czas.
Piaskowanie stali – na czym polega?
Piaskowanie stali to kolejny etap mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Różnica polega na tym, że metoda ta jest znacznie bardziej precyzyjna i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu.
Piaskowanie to inaczej oddziaływanie na powierzchnię za pomocą silnego strumienia powietrza zmieszanego ze specjalnymi, twardymi cząstkami przypominającymi piasek. Dzięki temu można pozbyć się nawet niewielkich fragmentów rdzy i farby, których nie można usunąć za pomocą szpachelki lub papieru ściernego.
Warto pamiętać, że korzystanie z urządzeń piaskujących wymaga zastosowania specjalnej ochrony. W tym celu (oprócz osłon mechanicznych) stosuje się specjalne kaski z dopływem powietrza.
Usuwanie zanieczyszczeń organicznych – jak to zrobić?
Skuteczne przygotowanie stali do malowania wiąże się również z koniecznością usunięcia pozostałości różnego rodzaju olejów i smarów. W tym celu stosuje się zwykle:
-
mieszaninę wody i detergentu,
-
dedykowane rozpuszczalniki.
Dopiero potem można przystąpić do malowania powierzchni stalowych.
Malowanie natryskowe – na czym polega?
Malowanie natryskowe stali to jedna z najskuteczniejszych metod nakładania powłoki malarskiej na powierzchnię stalową. Przed rozpoczęciem pracy należy dobrać farbę do określonej powierzchni (np. zwykłej lub ocynkowanej stali). Farba musi być też odpowiednio przerzedzona, aby nie zatykała dysz pistoletu. Malując natryskowo, trzeba zabezpieczyć znajdujące się wokół przedmioty za pomocą folii malarskiej. Najlepiej stosować produkty 3 w 1, które pełnią funkcję gruntu, podłoża, a także warstwy nawierzchniowej. Malowanie natryskowe stali powinno odbywać się na dystansie 15 – 20 cm, dzięki czemu farba równomiernie pokrywa malowany obszar.
Po wyschnięciu farby natryskowej 3 w 1 mamy gotową i wytrzymałą powłokę malarską.