toptraining.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Promocja sprzedaży – jakie są najpopularniejsze rodzaje promocji?

Promocja sprzedaży – jakie są najpopularniejsze rodzaje promocji?

Wypromowanie danego produktu lub usługi wiąże się z podjęciem szeregu działań marketingowych na bardzo szeroką skalę. Ponadto dobrze dobrane narzędzia w postaci adekwatnych technik promocyjnych mogą zadecydować o sukcesie naszego przedsięwzięcia, dlatego warto wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje promocji.

Promocja konsumencka

Wiele firm decyduje się na reklamowanie swoich produktów poprzez różnego rodzaju promocje skierowane bezpośrednio do konsumentów. Promocja konsumencka może polegać na przykład na rozdawaniu darmowych próbek wybranego produktu z założeniem, że zadowolony konsument wróci po całe opakowanie. Dobrym sposobem będzie również oferowanie kuponów promocyjnych na wybrany towar oraz przeprowadzanie cyklicznych loterii lub konkursów. Dużą popularnością cieszą się także regularne akcje rabatowe oraz okolicznościowe wyprzedaże asortymentu.

Zasada tego typu działań jest prosta – należy zapoznać konsumenta z promowanym produktem i sprawić, by chciał ponownie po niego sięgnąć.

Promocja handlowa

Promocja handlowa skierowana jest głównie do pośredników w sprzedaży danych towarów. Producenci poprzez liczne zachęty w postaci atrakcyjnych cen, pokaźnych rabatów oraz wysokich premii od sprzedaży, chcą skłonić pośredników do efektywniejszego sprzedawania swoich produktów.

Taka strategia potrafi być niezwykle skuteczna, ponieważ to w dużej mierze pośrednicy decydują o tym, co i w jaki sposób zostanie umieszczone w sklepie, a od tego bardzo często zależy sukces danego produktu.

Promocja wewnętrzna

Promocja wewnętrzna kierowana jest do pracowników danej firmy i polega na stworzeniu motywacyjnego systemu premii i wynagrodzeń dla osób, które sprzedadzą najwięcej produktów oraz które zdobędą najwięcej nowych klientów. Dzięki czemu w zespole pojawia się element rywalizacji, który pobudza poszczególnych pracowników do zwiększenia swojej efektywności, celem uzyskania pokaźniejszych przychodów.

Promocja wewnętrzna to bardzo ważny element strategii promocyjnej, ponieważ sprzedawcy mają bliski kontakt z klientami i dzięki ich opiniom oraz zaangażowaniu można skutecznie zwiększyć sprzedaż danego produktu. Tym bardziej że klienci bardzo często radzą się sprzedawców, zanim podejmą ostateczną decyzję o zakupie.

Podsumowując, działania promocyjne mogą przybierać różnorodną formę, a żeby ich efekt był zadowalający, trzeba wiedzieć jakie rodzaje promocji należy stosować, aby zwiększyć sprzedaż danego produktu, czy też usługi. W tym celu warto też zatrudnić doświadczonego marketingowca, który sprawnie poprowadzi każdą kampanię promocyjną.

Udostępnij