toptraining.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

FinanseInwestycje

Inwestycje na giełdzie jak zacząć – krok po kroku

Inwestycje na giełdzie jak zacząć – krok po kroku

Wielu ludzi uważa, że aby inwestować na giełdzie, trzeba się na tym znać. Jednak aby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, wystarczy mieć niewielką sumę pieniędzy, czas oraz czasem śledzić to co dzieje się na giełdzie.

Co to jest inwestowanie?

Inwestowanie jest procesem, który polega na zaangażowaniu pieniędzy w celu uzyskania zysku. Jest to działanie mające na celu pomnożenie majątku.
Inwestować można w nieruchomości, walutę, akcje, obligacje oraz fundusze inwestycyjne, a także rachunek oszczędnościowy.

Podstawowe pojęcia związane z inwestowaniem

Przed rozpoczęciem inwestowania na giełdzie należy poznać podstawowe pojęcia oraz działanie giełdy.
Giełda Papierów Wartościowych, czyli GPW jest miejscem, gdzie dochodzi do kupna oraz sprzedaży instrumentów finansowych. Pieniądze inwestowane są po to, by je pomnożyć. Zyski mogą być podstawą do podwyższenia ceny zakupionych papierów wartościowych, odsetek i dywidend, które są swoistą premią zysków spółki, której jesteśmy posiadaczami.
Transakcje odbywają się podczas sesji giełdowej, a zlecenia przez internet można składać przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Ważnymi pojęciami, które trzeba znać, są hossa, która oznacza długoterminowy wzrost cen oraz bessa oznaczająca spadek kursu papierów wartościowych. Hossa oznacza także dynamiczny rozwój gospodarki.

Inwestycje na giełdzie jak zacząć?

Aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie, należy wybrać dom maklerski, ponieważ każdy inwestor musi posiadać rachunek maklerski, który otworzyć można w oddziale domu maklerskiego lub przez internet. Na rachunku tym przechowywane będą pieniądze do inwestowania oraz elektroniczne papiery wartościowe. Otwarcie rachunku maklerskiego polega na podpisaniu umowy oraz wypełnieniu specjalnego formularza.
Po otworzeniu rachunku maklerskiego trzeba zrobić pierwszy przelew, który jest kwotą, jaką chcemy i możemy zainwestować. Na początku nie powinna być wysoka, aby w razie porażki nie ponieść dużych strat.
Ostatnim krokiem jest zakup akcji, które uprzednio trzeba wybrać. Zakup ten odbywa się przez internet i polega na złożeniu dyspozycji. Po dokonaniu transakcji akcje przechowywane są na rachunku maklerskim.
Jeśli nie wiemy jak inwestować albo boimy się to robić bez doświadczenia, możemy skorzystać z pomocy brokerów, którzy pomogą przeprowadzić inwestycje. Należy jednak pamiętać, że brokerzy za pomoc pobierają opłatę, której wysokość zależna jest od wartości inwestycji lub żądają części posiadanych przez nas akcji.

Udostępnij