Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes samozatrudnienie

Samozatrudnienie jako ciekawa alternatywa

Data publikacji 25 stycznia 2022


Podejmując pracę na etacie, czyli zatrudniając się na podstawie umowy o pracę nie musimy niczego robić poza podpisaniem dokumentów przygotowanych przez pracodawcę. Jest to wygodna opcja, ale nie zawsze najbardziej opłacalna. Czasami warto dołożyć nieco starań i zarobić więcej.

Samozatrudnienie vs etat

W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę korzystamy z szeregu udogodnień. Największą zaletą takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ochrona, która wynika z przepisów prawa pracy. Kolejnym atutem jest wygoda, bo pracownik nie musi martwić się o zapłacenie podatków w terminie. Wszystko leży po stronie pracodawcy.

Samozatrudnienie to nic innego niż założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i przyjęcie roli podwykonawcy dla osoby (lub firmy), która w innych okolicznościach byłaby dla nas pracodawcą. W tym przypadku trzeba samemu zajmować się kwestiami podatków i opłat. Podczas wykonywania pracy jako zleceniodawca nie jest się objętą ochroną z racji kodeksu pracy. Może to rodzić pewne obawy o to czy firma dla której wykonujemy pracę nie postanowi z dnia na dzień zakończyć współpracy.

Korzyści płynące z samozatrudnienia

Pierwsze spojrzenie na takie porównanie może zniechęcić, ale trzeba mieć na uwadze, że jako firma mamy możliwość odliczania kosztów wykonywania pracy oraz kosztów zabezpieczania pracy. Dodatkowo przez trzy lata można skorzystać z małego ZUS-u, więc przez ten okres z pewnością można uzyskać większe kwoty, które pozostaną na koncie bankowym. Odliczając od podatku koszty, które ponieślibyśmy niezależnie od formy zatrudnienia, może się okazać, samozatrudnienie będzie opłacalne nawet po zakończeniu okresu obniżonego ZUS-u.

Zakładając firmę, trzeba podać, gdzie mieści się siedziba firmy. Większość osób zwyczajowo podaje swój adres zamieszkania. Oznacza to, że można dodatkowo odliczać niektóre koszty gospodarstwa domowego. Oczywiście należy to robić rozsądnie, bo w przeciwnym razie urzędnicy mogą podważyć nasz wykaz poniesionych kosztów. Korzystając z usług doświadczonego księgowego zwykle dowiemy się co warto, a czego nie warto wpisywać jako koszty wynikające z prowadzenia działalności.

Przed wprowadzeniem zmian i założeniem działalności warto się dowiedzieć czy firma z którą współpracujemy jest chętna, aby podjąć się współpracy na zasadzie wykonawcy i podwykonawcy. Warto również zasięgnąć porady w kwestii podatków i kosztów. Nieprzemyślana decyzja jest jak los na loterii. Lepiej zacząć od solidnej kalkulacji, gdyż wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Co daje tytuł technika administracji

Redakcja toptraining.pl

Witamy na TopTraining.pl – blogu stworzonym z pasji do biznesu, finansów i rozwoju zawodowego. Nasza redakcja składa się z osób, które z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszym zadaniem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać się zawodowo i osiągać sukcesy w biznesie. Na TopTraining.pl znajdziesz ciekawe artykuły i porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?