toptraining.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Czym faktoring bankowy różni się od pozabankowego?

Czym faktoring bankowy różni się od pozabankowego?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z faktoringu, dobrze będzie rozpoznać, jakie warianty faktoringu są dostępne na rynku i który z nich najlepiej odpowie na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Z faktoringu możesz skorzystać w banku lub za pośrednictwem firmy faktoringowej. Dowiedz się czym faktoring bankowy różni się od pozabankowego i jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań.

Po pierwsze: instytucja

Jak sama nazwa wskazuje, usługę faktoringu bankowego świadczy bank, a właściwie specjalna komórka banku zajmująca się przede wszystkim faktoringiem – korzysta ona z kapitału danego banku. Faktoring pozabankowy obsługuje zwykle specjalistyczna firma faktoringowa, w której faktoring jest główną usługą, a nie jedną z wielu na liście.

Po drugie: koszty

Dużym plusem korzystania z faktoringu bankowego są najniższe koszty usługi. Jako że komórki faktoringowe w bankach korzystają ze środków banku, są w stanie skutecznie konkurować cenami z innymi firmami oferującymi faktoring. Faktoring pozabankowy będzie zazwyczaj kosztował więcej. Co więc może przekonać przedsiębiorcę, by ten sięgnął po droższą alternatywę?

Jednym z kluczowych aspektów mogą być ceny usług dodatkowych – w przypadku firm faktoringowych przedsiębiorca ma większą szansę na wynegocjowanie dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa oferty. Banki z kolei oferują zwykle stały pakiet usług, z których nie sposób zrezygnować nawet, jeżeli nie planujesz z nich korzystać.

Po trzecie: dostępność

Kluczową sprawą w kontekście faktoringu jest jego dostępność. W przypadku banków możemy mówić o ograniczonej lub nawet utrudnionej dostępności usługi faktoringu – zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo istnieje na rynku krótko lub nie spełnia innych wyśrubowanych wymagań banku. 

Firmy faktoringowe stosują uproszczoną ocenę ryzyka, skupiając się na wypłacalności i sytuacji finansowej odbiorców faktur – czyli tych podmiotów, od których w rzeczywistości zależy szybkość spłaty faktoringu. W tym kontekście wygrywa faktoring pozabankowy – jeśli nawet Twoja firma ma przejściowe trudności finansowe (np. związane z zatorami płatniczymi, z którymi chcesz walczyć korzystając z faktoringu), istnieje duża szansa, że będziesz mógł skorzystać z faktoringu, jeżeli tylko analiza finansowa Twoich kontrahentów wypadnie pozytywnie.

Co więcej: bankowe spółki faktoringowe skupiają się na dużych klientach – jeżeli więc prowadzisz mikro– małe, lub średnie przedsiębiorstwo, może się okazać, że faktoring bankowy nie będzie dla Twojej firmy atrakcyjny.

Faktoring bankowy czy pozabankowy – który wybrać?

Sporo zależy od profilu Twojej firmy. Jeżeli jednak prowadzisz niewielkie przedsiębiorstwo, zależy Ci na szybkiej realizacji usługi i chcesz mieć pewność, że zaproponowana oferta będzie dopasowana do Twoich potrzeb, skorzystaj z faktoringu pozabankowego. 

Jeśli masz dużą firmę, udokumentowaną historię kredytową i nie interesują Cię usługi dodatkowe, faktoring bankowy to rozwiązanie dla Ciebie.

Udostępnij