toptraining.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

FinansePraca

Jak zadbać o własne finanse bez wyrzeczeń?

Jak zadbać o własne finanse bez wyrzeczeń?

Czy można dbać o własne finanse bez pomocy profesjonalnej księgowej? To prostsze niż może się wydawać. Wystarczy zadbać o kilka spraw i podejść do tematu na chłodno. Dzięki temu w budżecie mogą pojawić się oszczędności.

Analiza stanu obecnego swoich finansów

Wielu ludzi zadręcza się pytaniem, jak zadbać o własne finanse. Niektórzy nawet nie podejmują tego wysiłku, ponieważ uważają, że ich zarobki są niewielkie i nie będą mieli żadnej możliwości oszczędzania. Wydają to, co mają. Finansowo żyją z miesiąca na miesiąc.

Postępując w myśl zasady, że „z pustego i Salomon nie naleje”, nie poświęcają swoim finansom należytej uwagi. Tymczasem każda złotówka zasługuje na tyle samo uwagi. Wielu ludzi o wysokim statusie materialnym, nie osiągnęłoby swojej pozycji, gdyby znacznie wcześniej nie zaczęli świadomie prowadzić domowego budżetu.

Aby zadbać o własne finanse, należy zacząć od analizy ich obecnego stanu. Trzeba wiedzieć – więcej: trzeba spisać – jak wydawane są pieniądze. Warto w formie tabelki lub zwyczajnej listy sprowadzić swoje finanse do przychodów i wydatków.

Kiedy wykaz jest już gotowy, powstaje zupełnie poprawny materiał do dalszej analizy. Można dzięki temu uświadomić sobie, jaki rzeczywiście jest miesięczny koszt, który ponosi się za mieszkanie z mediami albo rozrywkę. Czasem przynosi to świadomość, jak duże sumy miesięcznie przeciekają przez palce i ile pieniędzy wydawanych jest w sposób zbędny. To prowadzi do drugiego kroku, którym jest plan oszczędzania.

Plan oszczędzania

Prawie wszyscy mają stały miesięczny budżet do zagospodarowania. Nie każdy ma możliwość dodatkowo dorobić po to, by mieć oszczędności i zbudować dla siebie poduszkę finansową. W większości wypadków trzeba tych oszczędności szukać w wydatkach.

Warto zastanowić się nad obniżeniem kosztów stałych. Może istnieje możliwość zmniejszenia kwoty abonamentu za telefon lub zmiany dostawcy internetu na tego, który ma korzystniejszą ofertę? Czasem okazuje się, że wśród wydatków pojawia się opłata za karnet na basen, z którego już nikt nie korzysta a zapomniał wycofać zlecenie na karcie.

Zdarza się, że konieczne są bardziej radykalne cięcia. Możliwe, że trzeba będzie zrezygnować z ciągłego jedzenia w restauracji albo kupowania sporej ilości ubrań. Nie warto jednak odpuszczać wszystkich przyjemności. Zaniechanie wszelkich rozrywek może skutkować czymś w rodzaju finansowego efektu jo-jo. W krótkim czasie w portfelu pozostanie spora suma, ale przy pierwszym spadku formy, pieniądze zostaną wydane w mało sensowny sposób.

Czym jest finansowa dyscyplina

Finansowa dyscyplina to przemyślane zakupy robione bez emocji. Warto robić duże spożywcze zakupy z listą a większe wydatki planować ze spory wyprzedzeniem.

O tym, jak zadbać o własne finanse, powstało mnóstwo książek, czy artykułów. Warto się zainspirować i częściowo wprowadzić zmiany w swoim budżecie.

Udostępnij